Nebijokime kalbėti!

Ketvirtadienis, 02 Gruodis 2010 11:33 Parašė  Gintarė Škarnulytė
Įvertink
(0 balsų)

Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos salėje, šeštadienio vakarą, susirinko gausus būrys žmonių į susitikimą su iniciatyvos „Nebijok kalbėti“ nariais. Šia iniciatyva Andrius Mamontovas ir Jaunimo psichologinės pagalbos centras, emocinės paramos telefonu ir internetu tarnyba „Jaunimo linija“ ragina nelikti abejingais ir parodo, jog kiekvienas gali padėti žmonėms, ketinantiems nusižudyti. Būtent atviras pokalbis gali išgelbėti gyvybę.

 

Susitikimas suorganizuotas Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausiojo specialisto Nerijaus Sukacko, aktyvaus vietos bendruomenės nario iniciatyva. Jaunimo susitikimą su psichologais ir dainininku A. Mamontovu finansavo Lazdijų rajono savivaldybė. Šio susitikimo metu buvo galima individualiai pasikonsultuoti su keliolika į renginį atvykusių „Jaunimo linijos“ savanorių. Susirinkusieji galėjo užduoti klausimus dainininkui A. Mamontovui, „Jaunimo linija“ direktoriui Pauliui Skruipiui ir savanoriams. Viena iš jų, dešimtmetį savanore dirbanti Justina Butkutė, buvo paskelbta Gerumo ambasadore Vilniuje vykusio renginio „Stop skurdui“, kurį inicijavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, metu. Gerumo ambasadoriai – tai žmonės, kurie savo iniciatyvomis ir prasminga veikla daro viską, kad socialinė atskirtis Lietuvoje būtų kuo mažiau jaučiama.

Renginio „Nebijok kalbėti“ metu susirinkęs jaunimas pateikė daugybę klausimų, susijusių su savižudybės tema – kaip padėti šios kraupios minties atsisakyti, dėl kokių priežasčių tokie norai atsiranda, kokia reali pagalba reikalinga nusižudžiusių artimiesiems. Visgi, kaip minėjo savanoriai ir iniciatyvos autoriai, nereikia prisiimti atsakomybės už kito žmogaus sprendimus – kartais žmonės nusižudo, nors jiems ir buvo suteikta reikalinga pagalba. Tada svarbiausia nepalikti vienų, neatsiriboti nuo nusižudžiusio artimųjų. „Gali atrodyti, jog nežinai apie ką kalbėti, nenori sukelti skausmingų išgyvenimų, tačiau tai reikia padaryti, reikia leisti žmogui išsikalbėti, o tai nepavyks padaryti nevengiant skaudžios temos“, - tvirtino P.Skruipys.  Netektį reikia išgyventi, nenustumti kuo giliau.

Kalbėdamas apie emocinės paramos telefonu ir internetu tarnybos  „Jaunimo linija“ veiklą P. Skruipys sakė, jog šios tarnybos pagalbos pagrindas skambinantiems ar rašantiems yra nuoširdus ir atviras pokalbis. Būtent pokalbio svarba buvo minima ir akcentuojama viso susitikimo metu atsakant, beveik į kiekvieną klausimą, nepriklausomai nuo to ar jis buvo pateikiamas iš norinčiojo nusižudyti ar norinčijo sulaikyti nuo šito žingsnio. Tik vienu atveju reikia susirasti tinkamą žmogų, kuris gebėtų klausyti, o kitu atveju gebėti prakalbinti. Neveltui iniciatyva vadinasi „Nebijok kalbėti“. Renginio metu susirinkusieji gavo atvirukus, kuriame pateikiama informacija kaip  atvirai galima pasikalbėti su žmogumi, kuris turi minčių apie savižudybę, į ką kalbantis reikia atkreipti dėmesį. Jei renginyje  nedalyvavote, bet jaučiate, jog ši tema jums aktuali, galite rasti informacijos internetinėje svetainėje www.nebijokkalbeti.lt.

Tiesiogiai bendraudami šios iniciatyvinės grupės nariai, tarsi perduoda kiekvienam žmogui dalį žinojimo, atrodytų paprastų dalykų, tačiau galinčių išsaugoti gyvybę. Pritardamas A. Mamontovui  tarnybos „Jaunimo linija“ direktorius P.Skruipys  pridūrė: „Kad ir kaip atrodytų keista, tačiau paprastas, nuoširdus pokalbis, parodytas dėmesys žmogui, gali lemti labai gerus pokyčius. Juk viskas prasideda nuo paprastų dalykų – taip atsitiko ir su šita iniciatyva. Viskas prasidėjo nuo paprasto pokalbio su Andriumi, jog reikia kažką daryti šiuo klausimu“.

Ką daryti, jei šalia tavęs atsiranda žmogus, kuris pasako apie norą nusižudyti? „Visų pirma tai jo neperkalbėti, o tiesiog pasikalbėti“, - patarė „Jaunimo linija“ savanorė. Labai svarbu kalbantis su žmogumi jį girdėti. Dažnai būna, jog žmogus savo ketinimus pasako ne tiesiogiai. Tam labai tinkamas atviras klausimas – ar tu galvoji apie savižudybę? Labai svarbu nebijoti bendraujant vartoti šito žodžio. Kaip teigiama tiesūs klausimai ir atviras pokalbis apie savižudybę mažina savižudybės riziką bei tampa pirmu ir labai svarbiu žingsniu link pagalbos. Be to reikia atrasti, kas žmogų sulaiko nuo savižudybės ir apie tai kalbėtis, siekti išsiaiškinti tokio noro priežastis.

Pasak A. Mamontovo: „Yra tam tikras momentas, tam tikra žmogaus būsena, kada visi dalykai susikaupia į vieną ir žmogus gali nusižudyti. Kiek ta būsena trunka sunku pasakyti – gal pusvalandį, gal valandą, gal dieną. Tačiau svarbu, jog šalia tokio žmogaus atsirastų, kas jį išklausytų ir gebėtų sužinoti, kas jam labiausiai skauda. Visai nesvarbu tai bus draugas, tėvai, pedagogas, specialistas ar tiesiog nepažįstamasis“. Reikia nebijoti kalbėti.

Susitikimo metu buvo aptartos temos susijusios su patyčiomis, psichologinio skausmo perkėlimu į fizinį kūną, tarpusavio santykius. Pagrindinė mintis išsakyta patyčių tema -  kada iš žmogaus tyčiojimąsi jis pamažu pradeda manyti, jog iš tiesų su juo kažkas ne taip. Tačiau iš tikrųjų problema yra ne to žmogaus iš kurio tyčiojasi, o tų, kas tyčiojasi. Visos šitos temos ir daugelis kitų yra savanorių kasdienybė. „Jaunimo linija“  dirba visą parą ir teikia pagalbą telefonu 8 800 28888. Kadangi norinčių prisiskambinti būna daug ir ne visiems pavyksta, galima pagalbos sulaukti ir internetu, parašius laišką. Juk kitą kartą parašyti yra lengviau nei pasakyti. Svarbu atrasti būdą, kuris padeda gyventi – dienoraščio rašymas, kūryba, kuri pasak A. Mamontovo yra „savotiškas išsikalbėjimo būdas“ ar užsiėmimas, kita širdžiai miela veikla.

Kalbintas jaunimas apie šį renginį atsiliepia teigiamai ir visi kaip vienas tvirtina, jog kiekvienas dalyvavęs įgavo patirties, kaip elgtis situacijose, kuriose iki šiol būtų sutrikęs ir pasimetęs. Tvirtina, jog dabar sugebėtų tinkamai bendrauti su žmogumi, kuris mąsto apie savižudybę. Jaunuoliai tvirtino, jog panašių iniciatyvų turėtų atsirasti ir su patyčių tarp jaunimo problema.

Mylėkit ir nebijokit kalbėti, pakalbinti ar būti užkalbinti. Pradėkime nuo paprasto atviro ir nuoširdaus pokalbio, kad pasiektume nepaprastų rezultatų. Kaip A. Mamontovas sakė: „Man labai smalsu, kas bus rytoj“. Gyvenkite tuo smalsumu ir jūs.

Atnaujinta: Antradienis, 11 Sausis 2011 12:12

Komentuokite!