Lazdijuose paminėtas sausio 13 – osios įvykių dvidešimtmetis

Pirmadienis, 24 Sausis 2011 17:26 Parašė  Gintarė Škarnulytė
Įvertink
(0 balsų)

Dvidešimtmetis. Daug ar mažai turime atsakyti kiekvienas. Bet laisvė yra neįkainojama ir turi būti vertinama. Sausio 13 – ąją buvo paminėta Laisvės gynėjų diena visoje Lietuvoje. Laisvė prarasta ir vėl iškovota, beginklės žmonių minios, kurių stiprybe tapo didžiulis tikėjimas LAISVE.

Minėjimas Lazdijuose prasidėjo Arūno Matuko fotografijų parodos „Lemtingos sausio dienos“ atidarymu Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos salėje. Jo metu jaunimo centro jaunuoliai – Gintaras, Jovita ir Greta – dainavo dainas susijusias su Lietuva ir laisve, buvo prisiminti sausio 13 – osios žuvusieji.

Skambant dainai „Laisvė“ visi susirinkusieji susikibo už rankų ir atsistoję paskendo šalies laisvės metų prisiminimuose. Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė pristatė savaitę bibliotekoje veikusią parodą, kadangi pats parodos autorius atidaryme dalyvauti negalėjo, nes buvo išvykęs iš Lietuvos. „Fotografo A. Matuko fotografijose užfiksuoti lemtingi sausio 13 – osios vaizdai, atveria žmonėms širdis ir norą pasidalinti savo išgyvenimais, nerimu patirtu dalyvaujant ar laukiant savo artimųjų tą lemtingą sausio 13 - ąją“ – tokiais žodžiais pradėjo parodos atidarymą R. Rudienė, kvietusi visus pabendrauti, pasidalinti prisiminimais, apžiūrint parodą. Parodoje „Lemtingos sausio dienos“ buvo eksponuojamos 27 fotografijos, kuriose atsispindi aštuonių sausio dienų akimirkos Vilniuje. A. Matukas save pristato kaip gimusį tremtinių šeimoje, o dabar gyvenantį Vilniuje ir dirbantį elektronikos srityje. Fotografas jaučia didžiulę meilę kalnams, fotografijai. Jam tai dvi pagrindinės jo „ligos“. Lazdijų rajono savivaldybės direktorė R. Rudienė pristatydama parodą paskaitė A. Matuko žodžius, apibūdinančius lemtingąją naktį: „ sunkus išbandymas žmogui yra Nežinia – lyg pūga kalnuose. Dar sunkesnis, kai toje nežinioje neaišku, ko griebtis – kalnuose gali stiprinti palapinę, statyti sniego sieną, rausti sniego urvą. Šimtai tūkstančių žmonių Vilniuje buvo nežinioje. Kur bėgti, ką daryti? Prie bokšto? Gal prie Parlamento? O gal prie Vyriausybės? Kaip apsaugoti tą trapią palapinę, Lietuva vadinamą?“

Minėjimo renginiuose dalyvavęs Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis sakė „per dvidešimt Lietuvos nepriklausomų metų yra sukaupta didelė patirtis, jei žiūrėsime iš dabarties pozicijų, ir labai menka, jei prisiminsime, jog Lietuvai – tūkstantis. Daug visko išgyventa, daug sunkumų patirta mūsų prosenelių, senelių ir tėvų. Ne kartą buvo iškilusi grėsmė, bet mes vis dar tebegyvuojame – ir Lietuva, ir lietuviai ir brangi mūsų lietuvių kalba. Kiekvienas iš mūsų esame įsipareigoję kurti tokį kraštą, kokio siekėme skambant patriotinėms dainoms. Už laisvą ateitį mūsų, mūsų vaikų ir tų kartų, kurios dar bus“.

Patriotinės nuotaikos gausa pasižymėjo įspūdinga istorinė – muzikinė misterija „Mes – Lietuva“, kurią paruošė Lazdijų kultūros centras. Šio renginio metu netrūko kūną virpinančių eilių ir dainų. Atkurtas sausio 13 – osios tragizmas persipynė su vienybe, pasiaukojimu ir ryžtu vardan laisvės kovoti tuo, ką turime brangiausio – gyvybe. Renginiui baigiantis Lazdijų rajono savivaldybės meras A. Margelis ir Lazdijų kultūros centro direktorius Arūnas Sujeta įteikė Sausio 13 – osios atminimo ženkliukus saviveiklininkams už nuostabų renginį Sausio 13 – ajai atminti.

Laisvės gynėjų dienos dvidešimtmečio minėjimas tęsėsi iškilminga eisena nuo Lazdijų kultūros centro iki Nepriklausomybės paminklo, kur buvo padėta gėlių, tylos minute pagerbti žuvusieji už Lietuvos laisvę ir iš atneštų uždegtų žvakučių suformuota kompozicija Gediminaičių stulpai – Lietuvos valstybingumo, tautos stiprybės ir vieningumo simbolis. Visą renginių ciklą lydėjo dainos apie Laisvę, Lietuvą primindamos šalies svarbą lietuviui, kuris nepasiduoda, kuris buvo, yra ir bus. Įsimintinos datos minėjimas baigėsi šv. Mišiomis už Lietuvos laisvę ir jos gynėjus Lazdijų šv. Onos bažnyčioje.

Atnaujinta: Antradienis, 25 Sausis 2011 10:59

Komentuokite!