Šokio žingsneliu su dzūkišku žodžiu

Pirmadienis, 19 Rugsėjis 2011 11:27 Parašė  Jolita
Įvertink
(0 balsų)

    Penktadienio, rugsėjo 9-osios, pavakarę Dumblio bibliotekoje įvyko garsinio skaitymo etnokultūros popietė „Skambėk, dzūkiškas žodi...“  bei vasaros tradiciniu renginiu vaikams ir jaunimui tapusi šokių pavakarė bibliotekoje, kuri sėkmingai tęsiama ir rudenį.

    Dumblio bibliotekos bibliotekininkė Vida Savulienė pasveikino gausų būrį vaikų ir jaunimo, susirinkusius į renginį, ir jį pradėjo mintimis apie tai, iš kur kilo Dzūkijos vardas, kuris vartojamas nuo XIX amžiaus. Patys dzūkai dabar daugiau mažiau kalba lietuvių kalba. Jaunimas ir vaikai dzūkiškus žodžius dar kartais girdi iš savo tėvų arba dažniau iš savo senelių, kadangi yra mokomi kalbėti, rašyti taisyklinga lietuvių kalba. Kad senolių kasdienybėje vartota dzūkiška šnekta yra nuostabaus skambėjimo, bet nebelabai suprantama, buvo galima įsitikinti, kuomet V. Savulienė kartu su bibliotekos savanore Inga Zemeckaite perskaitė po eilėraštį. Pastaruosiuose minimi žodžiai dažniausiai reikalavo „vertimo į lietuvių kalbą“. Be to, bibliotekininkė pateikė pavyzdžius, kaip galima nesusikalbėti nežinant dzūkiškos šnektos ypatumų. Pavyzdžiui, „patrupyc lašinius“ reikštų, kad jūsų prašo juos papjaustyti, o jei kartais išgirsit sakant „nueik  medzin“, tai žinokit, reikia nueiti į mišką. Dar vaikams buvo priminta, kaip senoliai savaitės dienas vadino. Kai kurias ir dabar iš vyresnio amžiaus žmonių galima išgirsti taip vadinant. O kur dar gausybė žodžių, apie kuriuos buvo kalbėta ir diskutuota. Vaikams dar parūpo sužinoti ir kaip kompiuteris anksčiau buvo vadinamas... juk dabar sunku patikėti, kad tokio daikto mūsų senoliai nė akyse nematė. Diskusijai vykstant buvo priminta ir nevartotini žodžiai bei kaip juos reikėtų pakeisti. Pavyzdžiui, visiems žinoma „grafkė“ turi būti keičiama į žodį „žiogelis“. Bet vaikai nebūtų vaikai. „O, tai dabar pamatę žiogą laukuose turėjome jį „grafke“ vadinti?“, – juokavo vienas iš renginyje dalyvavusių vaikų.

 

    Kai žodžių lobynas ėmė sekti, pasisemti minčių buvo išeita į bibliotekos koridorių, kuriame ant bibliotekininkės surinktų senovinių įvairiausių daiktų puikuojasi ir dzūkiški pavadinimai. Žodžiai žodžiais, tačiau vaikams atėjo laikas paklausius dzūkiškos šnektos bei dzūkiškų dainų eiti į atskirą kambarėlį, kuriame bus šokama. Iš tiesų didelė ta šokio galia. Dažniausiai vaikus ir jaunimą galima rasti kompiuterių klasėje. Visgi tą vakarą ji liko tuščia – visi nekantraudami laukė šokių pradžios. Tą pavakarę Vilius Vasiliauskas su pussesere Gintare Vasiliauskaite, pramoginių šokių „Svajonė“  (vadovė Loreta Zabalujeva) nariai, sušoko šokį „Zumba“ pagal Pitbull dainą Pause. Vėliau pabandė jį šokti visi drauge. Smagus ir lengvai įsimenamas šokis daugeliui paliko teigiamas emocijas. Gal šių dviejų šokėjų pasirodymas taps gražia tradicija. V. Vasiliauskas, šokantis dvejus metus, jau dalyvauja konkursuose, vyksta į keliones. Pasak abiejų jaunuolių, šokis jiems netrukdo būti pažangiais moksleiviais. Smagu, jog Lazdijų krašte yra iniciatyvių jaunuolių ir reikia tikėtis, jog toks pavyzdys taps užkrečiantis. Savanorystei jaunimas taip pat neabejingas. Ruošiant renginį, labai padėjo tiek Mantas Juškauskas, tiek I. Zemeckaitė.

    Dumblio biblioteka – tikras kultūros židinys. Liepsnodamas jis skleidžia ne tik informacijos šviesą, bet šildo žmogiškumu ir supratimu. Atėjęs surasi knygą, žurnalą ar laikraštį, prisėsi prie kompiuterio ir galėsi paskęsti interneto platybėse, surasi šiltą ir padrąsinantį bibliotekininkės V. Savulienės žodį, galėsi aktyviau ar pasyviau sudalyvauti rengiamuose bibliotekoje renginiuose, o gal apsilankyti bibliotekoje įkurtame muziejuje. Štai jau keletas mėnesių kaip bibliotekoje galima ir pašokti. Moderni ir šiuolaikiška biblioteka gali būti ne vien savo interjeru ar eksterjeru, modernumas ir šiuolaikiškumas tai visuomenės noras matyti besikeičiančią biblioteką ir bibliotekos darbuotojus, kurie iniciatyvūs ir drąsiai įgyvendina idėjas, apie kurias būtų buvę net sunku pagalvoti.

 

Gintarė ŠKARNULYTĖ

Atnaujinta: Pirmadienis, 19 Rugsėjis 2011 11:33

Komentuokite!